Jak medytować? Pytania i odpowiedzi na najczęstsze pytania o medytację

medytacja GErelaxisJest wiele szkół i technik medytowania. Jedni twierdzą, że medytacja to stan w którym odcinamy się od wszystkiego i wyłączamy myślenie, inni wręcz zachęcają do kontemplowania i rozmyślania o swoim życiu. W tym wpisie opowiemy Ci kilka słów na temat medytacji, między innymi o tym jak medytować, po co to robić, co jest niezbędne i parę innych kwestii. Zapraszamy.

W popkulturze i w mediach, często widzimy medytację jako sytuację w której natchniony mnich, siedzi w kwiecie lotosu, ma zamknięte oczy i dłonie złożone w charakterystycznym geście. Medytację w XXI wieku jest nieco odmienna, uwzględnia ona odmienny stan świadomości (stan alfa, charakteryzujący się wysoką podatnością na sugestie, a także odprężeniem i zrelaksowaniem).

Czym jest medytacja?

My zaś skłaniamy się ku czemuś po środku odcięcia się od myślenia, a stałej możliwości odczuwania i czerpania przyjemności. W medytacji nie należy „na siłę” kreować swoich myśli, warto dać się prowadzić naszej podświadomości, aby myśli, obrazy, odczucia niewerbalne i inne sygnały, docierały do nas bez żadnej ingerencji, a jednocześnie, aby to dawało nam przyjemność i realną korzyść. Ponieważ medytacja ma nie tylko wyciszać, ale przede wszystkim dawać nam profity.

Co daje medytacja?

Korzyści w postaci:

 • – regeneracji ciała i ducha,
 • – rozwiązywania trudnych problemów i sporów w naszej głowie,
 • – zmianie nastawienia do pewnych spraw,
 • poznawania nowych obszarów własnego umysłu, odkrywanie nowych prawd, przekonań, sensu tak gdzie często nie mogliśmy go znaleźć,
 • – wyeliminowania lęków które nam towarzyszą itd.

To ogromna przyjemność za którą idzie wiele wymiernych i dobrych zmian.

Pamiętaj, że to jak myślisz i to jakie SAMEMU sobie narzucasz podejście do świata, tak właśnie żyjesz. Dla przykładu – ludzie którzy cały czas boją się życia w ubóstwie, często właśnie takie życie prowadzą. Oni stale myślą o ich biedzie, non stop użalają się nad ich losem i nie wykazują chęci zrobienia kroku w przód.

Osoby szczęśliwe, cieszą się z tego co mają, są wdzięczni za najmniejsze życiowe sukcesy i wtedy nie ważne czy zarabiają miliony dolarów, czy prowadzą skromne życie, to zawsze potrafią się cieszyć życiem i są szczęśliwi.

„Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli. Jesteśmy tym, czym one są. Gdy umysł jest niezmącony, przychodzi szczęście i podąża za nami jak cień”

Budda

Medytacja – jak zacząć medytację?

Jeśli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się mieć do czynienia z medytacją i nie wiesz jak medytować, to wiedz że masz wiele możliwości. Możesz zacząć od książek, możesz zacząć od portali internetowych, od kursów i treningów z ludźmi, którzy zajmują się medytacją. Każda z tych form ma swoje plusy. Równie dobrze możesz zacząć samorozwój na własną rękę, we własnym domu, w zacisznym miejscu – azylu, który lubisz. I taka forma jest bardzo skuteczna i daje Ci prawdopodobnie najwięcej możliwości.

Gadżety takie jak maty do medytacji, specjalne dźwięki, muzyka relaksacyjna, kadzidełka, wszystko to są dodatki – możesz je nabywać i z czasem gromadzić. Jednak nie jest tak, że bez odpowiedniej maty czy kadzidełek, nie osiągniemy odpowiednich efektów.

UWAGA: Tak naprawdę, medytację możesz zacząć nawet dziś, nawet teraz, nawet w miejscu którym się obecnie znajdujesz, nawet w stroju który masz na sobie. To tak jak z bieganiem (choć wielu sportowców się pewnie nie zgodzi). Z jednej strony musisz mieć specjalne buty, spodenki, odżywki, kurtkę itd., jednak czy bez tego nie pobiegniesz?

Jeśli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się próbować, możesz sprawdzić prezentację GErelaxis, to między innymi tam otrzymasz poradnik do medytacji dla początkujących. Można też nabyć różne dźwięki i muzykę do medytacji.

Czy medytacja jest bezpieczna?

Temat często poruszany przez osoby mające skrajne poglądy. Nie ma najmniejszych najmniejszych przesłanek ku temu by twierdzić, że stan charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestie i ogromnym odprężeniem, mógł być w jakikolwiek sposób niebezpieczny. Równie dobrze można by się zastanawiać, czy sen aby na pewno jest bezpieczny, a czy jeśli nam się coś śni, to może jest to jakiś skutek uboczny…

Przy medytacji nie zażywamy żadnych substancji, nie robimy czynności mających na celu zmienić naszą fizjologię (np. wiszenie do góry nogami), dlatego medytacja jest bezpieczna i nie ważne czy masz 16 czy 60 lat – zawsze jest na nią dobra pora.

Czy medytacja to grzech?

Często różne religie zarzucają medytacji, że jest ona grzechem. Zastanówmy się jednak nad tym głębiej. Z całym szacunkiem dla wszystkich religii, ale nie możemy popadać w skrajności. Na przykład modlitwa – jest idealnym przykładem medytacji. Podczas modlitwy, staramy się wyciszyć, rozmawiać z naszym bogiem, ale w tym czasie analizujemy nasze życie, nasze postępowanie i dochodzimy do różnych wniosków, często także postanowień. Dzielimy nasze emocje, cierpienie, radość, wdzięczność i robimy to właśnie w modlitwie. Staramy się przez to stawać się lepszymi ludźmi dla siebie i dla innych.

Medytowanie ma z tym wiele wspólnego, jest nastawiona na rozwój osobisty, na eliminowanie swoich słabych stron i na dążenie do bycia lepszą osobą. Czy zatem medytacja to grzech? Absolutnie nie. Możemy się modlić, medytować i być przy tym szczęśliwi, weseli i nastawieni na cel.

Modlitwa jest kluczem do przebaczenia, ale nie módlcie się ze smutkiem, nie zanudzajcie naszego Pana, On jest Bogiem radości. Módlcie się z uśmiechem

Ojciec Pio

Jak medytować?

A zatem podsumowując odpowiadanie na najczęstsze pytania odnośnie medytacji i tego jak medytować. Z jednego artykułu, książki czy poradnika, nie nauczysz się medytacji. Tego uczymy się przez całe życie, dlatego jeśli nie wiesz jak zacząć – po prostu zacznij 🙂 To najprostsza możliwa forma.

Jeszcze raz gorąco polecamy Ci pakiet GErelaxis w którym otrzymasz kompleksową pomoc. To rozwiązanie dla początkujących, jak i dla osób, które medytują od lat. Profesjonalne nagrania, zestaw dodatków i poradnik do medytacji, wszystko to sprawi że pokochasz medytowanie.

POLUB NAS i odbierz rabat na produkty Intensiver

.

8 komentarzy

 1. Ja medytuję od kilku miesięcy i takie stany, tak niesamowite jakie miałam w medytacji, to nigdy wcześniej mi się nie przytrafiły!

  • A mogłabyś napisać coś więcej jak to wszystko się zaczęło? Jakie były Twoje początki? Bo ja staram się medytować ale jakoś mi nie wychodzi. Dostaję prawdziwej gonitwy myśli i nie mogę się wyciszyć. Co robić?

 2. Ja wypróbowałam różne formy medytacji i też naprawdę polecam. To odpręża uzdrawia i pomaga rozwiązać wiele problemów takich codziennych znaków zapytania. A mniej nerwów to wiadomo więcej zdrowia i urody. Coś w tym jest, że złość piękności szkodzi.

 3. ja się zastanawiam czy medytację i ten system od medytacji można na stałe włączyć do swojej pracy?

  • Jak najbardziej. Wielu terapeutów, stosuje GErelaxis w swojej codziennej pracy. Ostatnio nawet znaleźliśmy, a raczej usłyszeliśmy GErelaxis w gabinecie dentystycznym.

  • Jak najbardziej Kasiu. Możesz używać tego typu nagrań regularnie w swojej pracy, zarówno z klientami (jeśli jesteś terapeutą), jak i dla siebie, jeśli chodzi Ci o wykorzystywanie nagrań do działania w normalnej, codziennej pracy. Wielu ludzi z wielu branż medytują, a często są nie związani z medytacją, po prostu to lubią, bo to pomaga im w życiu.

 4. Bernard Psycholog

  Kto w ogóle mógł się zastanawiać nad tym czy medytacja to grzech? Przecież wielu z nas medytuje w modlitwie, nawet jeśli jesteśmy chrześcijanami, to i tak medytujemy.

 5. Medytacja nie jest niczym trudnym, a poradników do tego jest bardzo wiele, zarówno szkoły wschodnie, indyjskie, jak i nowoczesne. Ogólnie medytacja mówiła o tym, żeby starać się nie myśleć o niczym, ale mnie ten typ medytacji w ogóle nie przypadł do gustu i wolę raczej sposoby nowoczesne, połączone z transem w którym nastawiam się na osiągnięcie czegoś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *